Corsica Trip XVII – Iles Lavezzi.
Tuż po przebudzeniu, decydujemy się na poranną kawę i śniadanie w miejscu, w którym zatrzymaliśmy się dzień wcześniej, jadąc na pole namiotowe.
Après le réveil, nous décidons de prendre le petit-déujener et boire un café là ou nous nous sommes arrêtés la veille en allant au camping.

Wypływając z portu dostrzegamy po prawej stronie latarnię morską Madonetta. Została zainaugurowana 15 sierpnia 1854 roku. Jej światło to 4-ro sekundowe, izofazyjne, czerwone błyski. Błysk i przerwa mają ten sam czas trwania. Zasięg – 7 mil. En quittant le port, nous apercevons à droite le phare de Madonetta. Il a été inauguré le 15 août 1845 et porte une lumière rouge isophase de 4 secondes à 7 milles.

Z wyspami Lavezzi związane jest jedno z głośniejszych utonięć na Morzu Śródziemnym. W 1855 roku, 14 lutego, z portu w Tulonie wypływa fregata „La Sémillante” o długości 54 metrów i szerokości 14 metrow. Na jej pokładzie znajduje się 301 członków załogi i 393 żołnierzy, którzy kierują się w stronę Konstantynopola, jako wsparcie wojska francuskiego w wojnie krymskiej. W okolicach Bonifacio okręt napotyka na szalejącą burzę i tonie w nocy z 15 na 16 lutego w pobliżu wysp. Nikt nie przeżył katastrofy i tylko 560 ciał zostało wyniesionych przez prąd morski na ląd. Na wyspach Lavezzi znajdują się dwa cmentarze. Na jednym z nich – Achiarino – pochowane są zwłoki kapitana fregaty. Jest to jedyna ofiara, która została zidentyfikowana. Na drugim cmentarzu – Furcone – zbudowano w 1856 roku kapliczkę. Również w 1856 roku na szczycie skały Achiarino postawiona została piramida upamiętniająca tę tragedię.

Przed wypłynięciem ostatnia, obowiązkowa, wizyta – latarnia morska Lavezzi znajdująca się na cyplu Capu di u Beccu. Decyzja o wybudowaniu tej latarni zapadła już po tragedii „La Sémillante”. Jej inauguracja miała miejsce 15 maja 1874 roku. Avant de partir, une dernière visite – obligatoire – le phare des Iles Lavezzi qui se trouve à la pointe Becchi (Cappu di u Beccu). Sa construction a été décidé après le naufrage de la Sémillante et son inauguration avait lieu le 15 mai 1874.