Aiguille de la Grande Sassière (3747 m).

Szczyt Aiguille de la Grande Sassière znajduje się w masywie Alp Grées (Graies). Jest to najwyższy szczyt francuski i – jeśli się nie mylę – europejski, do którego prowadzi pieszy szlak i na który można wejść nie używając alpinistycznego sprzętu (przy sprzyjającej pogodzie i po stopnieniu zalegającego śniegu). Zasadniczo poleca się zaczekać na drugą połowę sierpnia.

Przyjeżdżamy na parking wieczorem, już po zachodzie słońca. Na miejscu – kilka samochodów i trzy namioty. Rozbijamy nasz namiot, szykujemy kolacje i nastawiamy budziki na 4 rano. Jesteśmy na wysokości 2380 metrów, nazajutrz czeka nas przewyższenie 1400 metrów w górę. Prognozy pogody są bardzo dobre.

Gdy budzimy się rano i szykujemy śniadanie widzimy kilka osób z czołówkami, które zaczynają podejście na szlaku. A ten zaczyna się stromo już od pierwszych metrów. Najpierw kierujemy się na północny-zachód, aby dojść do grani, która poprowadzi nas na północny-wschód do samego szczytu. Droga głównie cały czas do góry, choć na wysokości 3100 metrów można chwilę odpocząć – idzie się po płaskim. Trwa to niedługo i następnie główną granią, na wschód, dochodzimy do szczytu. Ostatnie podejście jest strome, gdy wchodzimy, idziemy w cieniu, szlak jest utwardzony. Schodząc, stopy będą się ślizgać na błotnej, ogrzanej słońcem powierzchni.

Widok jest niesamowity – 360° – na masywy górskie Francji, Włoch i Szwajcarii.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s