Mont Buet (3096 m).

Mont Buet lub Le Buet to alpejska góra leżąca w masywie Giffre. Na jej szczyt można wejść albo od strony doliny Chamonix (Vallorcine) albo od strony Sixt-Fer-à-Cheval. Wybrałem tę drugą opcję, rozpoczynając moją wędrówkę przy parkingu Salvagny na wysokosci 900 metrów. Etapem pośrednim było schronisko Le Grenairon (1974 m), przy którym zatrzymałem się na herbatę. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty w 1770 roku przez braci Deluc od strony Sixt, pięć lat później od strony Vallorcine (Marc-Théodore Bourrit).

 1. Dzień dobry możesz napisać coś więcej jaki szlak czy jest oznaczony pytam ponieważ byłem rok temy w Alpach FR i kiepsko były oznakowane szlaki.
  ile czasu należy przewidzieć ?
  wracałeś tą samą trasą ?

  pozdrawiam,
  Ryszard

  Polubienie

  1. Dzień dobry,
   szlak zaczyna się w Salvagny (część miasteczka Sixt-Fer-à-Cheval). Szlak jest dość dobrze oznaczony do schroniska Le Grenairon następnie trzeba być bardziej uważnym. Szlak przechodzi po grani Frêtes du Grenier i dochodzi do małego jeziora Lac du Plan du Buet. W tym miejscu jedna ze scieżek prowadzi na północny-wschód w stronę przełęczy Génevrier i granicy ze Szwajcarią (szczyt le Cheval Blanc) druga natomiast na południowy-wschód zaprowadzi nas na grań Montagnes des Eves, której przedłużeniem jest grań Buet. Stąd dojdziemy do szczytu.
   Wstępnie planowałem ze szczytu przejść do przełęczy Anterne (przez szczyty Grenier de Villy, Col des Chaux, Tête de Villy i Tête de Moëde) i z tej przełęczy skierować się na północ w stronę Salvagny. Strome granie były pokryte jednak śniegiem i nie zdecydowałem się na ten szlak. Ze szczytu zszedłem na południe w stronę przełęczy Salenton i stamtąd na zachód i południowy zachód doszedłem do schroniska Moëde Anterne. Następnie cały czas kontynuując na zachód doszedłem do miejsca w pobliżu Plaine Joux, gdzie czekał na mnie transport do Salvagny 🙂 .
   Nie pamiętam już dokładnie ile zajęło mi wejście na szczyt, przeważnie należy liczyć 4-5 godziny (niecałe 2 do schroniska).

   Pozdrawiam !

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s