Tour du Mont-Blanc – Etap 1.

Zapraszam do cyklu wpisów dotyczących pieszego szlaku Tour du Mont-Blanc. Jest to wędrówka, która pozwala na obejście masywu Mont-Blanc, przechodząc przez trzy państwa – Francję, Włochy i Szwajcarię.

Pierwszym naszym etapem (dwóch zmotywowanych wędrowców) był odcinek rozpoczynający się w miasteczku Les Houches (900 m). W drogę wyszliśmy o godzinie 13-stej, po przerwie na szybki posiłek na przełęczy Voza wyruszyliśmy w stronę schroniska Miage znajdującego się przy masywie Dômes de Miage (grupa sześciu szczytów na ponad trzykilometrowej grani). Tam też rozbiliśmy nasze namioty.

Przełęcz Voza (Col de Voza) znajduje się na wysokości 1653 metrów. Jest to również jeden z przystanków tramwaju Mont-Blanc (Tramway du Mont-Blanc), który z Saint-Gervais-les-Bains (580 m) dojeżdża do dworca Nid d’Aigle (przy lodowcu Bionnassay – 2372 m). Z tego miejsca rozpoczyna się klasyczna droga na szczyt mont Blanc.

W drodze do schroniska Miage przeszliśmy w pobliżu lodowca Bionnassay oraz przez przełęcz Tricot (Col de Tricot – 2120 m). Lodowiec Bionnassay o długości 5 km rozpoczyna się przy szczycie Aiguille de Bionnassay (4052 m).

Po dojściu do schroniska Miage decydujemy się na proponowaną przez gospodarzy kolacje – omlet, piwo Mont-Blanc oraz domowej roboty ciasto z jagodami. Pozytywne zaskoczenie – jakość potraw i ilość porcji, negatywne zaskoczenie – z powodu zapełnienia schroniska nie możemy skorzystać z prysznica. Pozostaje nam podstawowa toaleta i noc w dolinie naprzeciwko lodowca Miage i Dômes de Miage.

Podczas pierwszego etapu przeszliśmy 13 km, z łącznym przewyższeniem dodatnim 1285 m i ujemnym – 703 m.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s