GR55 La Leisse – Ritort.

Drugi etap szlaku GR55 zaprowadzi mnie w pobliże przełęczy Chavière. Po drodze przejdę przez dolinę Leisse, przełęcz Vanoise i miasteczko Pralognan-la-Vanoise.

Wychodzę na szlak wcześnie rano po krótkim śniadaniu; prognozy pogody są zmienne, przewidywane są opady deszczu, ale wiatr może jeszcze wszystko zmienić…

Dochodzę do pierwszego charakterystycznego miejsca – most Croë. Jest to również skrzyżowanie dwóch szlaków, jeden prowadzi do przełęczy Vanoise, drugi do schroniska Entre-Deux-Eaux. Mnie dotyczy pierwsza opcja. Następnie podejście na przełęcz Vanoise i dojście do schroniska o tej samej nazwie – przerwa na kawę i jagodowe ciastko.

Kolejnym charakterystycznym miejscem jest jezioro Lac des Vaches (jezioro krów / krowie jezioro), po przejściu którego czeka mnie długie zejście do miasteczka Pralognan-la-Vanoise. Po drodze mijam schronisko Barmettes i kontynuując zejście słyszę nadchodzącą burzę. Trwa około 15-stu minut i towarzyszą jej opady gradu – małe, groszkowe.

W Pralognan-la-Vanoise robię sobie przerwę na posiłek liofilizowany i chwilę odpoczynku. Następnie kieruje się w stronę schroniska Roc de la Pêche, gdzie czeka na mnie mała, czarna kawa – espresso. Dowiaduję się od osoby, która zarządza schroniskiem, że nie mogę w jego pobliżu rozbić namiotu na noc, znajduje się ono na terenie miasteczka na którego terenie obowiązuje zakaz biwakowania. Informuje mnie natomiast, że jest dobre miejsce do rozłożenia namiotu około 30-stu minut w stronę przełęczy Chavière, blisko rzeki Doron de Chavière.

Dochodzę do docelowego miejsca i wyszukuję najlepsze miejsce na namiot. Znajduje się blisko stada krów – co najmniej 50. Należą do rasy Tarentaise, których mleko służy między innymi do produkcji sera Beaufort. To one obudzą mnie nazajutrz o czwartej rano swymi dzwonkami.

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s